تبلیغات
دانلود مقاله انگلیسی با ترجمه - مصونیت بانک های مرکزی در حقوق بین الملل با تاکید بر توقیف اموال بانک مرکزی ایران توسط ایالات متحده

دانلود مقاله انگلیسی با ترجمه

در صورتی که نتوانستید به صورت آنلاین پرداخت و دانلود نمایید برای خرید تلفنی با 09010593607 تماس بگیرید.

 

مصونیت بانک های مرکزی در حقوق بین الملل با تاکید بر توقیف اموال بانک مرکزی ایران توسط ایالات متحده

 

نوشته شده توسط:تی کی من Tkman

تهران کارآفرین را بخاطر بسپارید(تی کی وب)، tkweb.mihanblog.com  و newtk.ir ،  tkweb.ir ، در صورتی که نتوانستید به صورت آنلاین پرداخت و دانلود نمایید برای خرید تلفنی با شماره ی ٠٩٠١٠٥٩٣٦٠٧ تماس بگیرید.

نظر به اینکه تعداد فایل ها ، پاورپوینت اماده ، مقاله ترجمه شده و پایان نامه اماده بسیار زیاد است موضوع مورد نظر خود را از ستون سمت راست جستجو کنید؛
هر فایلی با هر موضوعی را از ما بخواهید؛ تهران کارآفرین، تی کی وب، tkweb، افزایش امار بازدید ، کسب درآمد اینترنتی

مصونیت بانک های مرکزی در حقوق بین الملل با تاکید بر توقیف اموال بانک مرکزی ایران توسط ایالات متحده

دسته بندی : علوم انسانی » حقوقفهرست مطالب:

چکیده……………………………………………1

مقدمه………………………………………. 2

کلیات پژوهش

1-بیان مساله……………………………………….. 6

2-اهمیت موضوع………………………………………. 8

3-هدف پژوهش………………………………………. 8

4-ضرورت پژوهش ……………………………………….9

5-سوال های پژوهش………………………………………. 9

6-فرضیه های پژوهش………………………………………. 9

7-مفاهیم………………………………………. 10

8-بررسی ادبیات پژوهش………………………………………. 10

9-روش پژوهش………………………………………. 12

بخش اول: مصونیت بانک های مرکزی در حقوق بین الملل

فصل اول: پیشینه و مفاهیم مصونیت…………………………………………. 14

گفتار اول: تاریخچه و مبنای مصونیت دولت از منظر حقوق بین‌الملل…………….. 14

مبحث اول: مصونیت قضایی………………………………………… 16

مبحث دوم: مصونیت اجرایی………………………………………… 18

گفتار دوم: مصونیت بانک ها از منظر اسناد بین المللی…………………….. 20

مبحث دوم: مصونیت بانکها و اقتدارات شورای امنیت………………………… 28

فصل دوم: فلسفه برخورداری بانکهای مرکزی از مصونیت در آیینه تاریخ………… 31

گفتار اول: خصوصیات کلی بانکهای مرکزی………………………………………… 31

مبحث اول: زمینه پیدایش بانکهای مرکزی………………………………………… 32

مبحث دوم: وظایف بانکهای مرکزی………………………………………… 34

مبحث سوم: ضرورت استقلال بانکهای مرکزی………………………………………… 35

مبحث چهارم: ویژگی بانکهای مرکزی مستقل………………………………………… 38

مبحث ششم: مصونیت بانک مرکزی………………………………………… 41

مبحث هفتم: استثنائات مصونیت بانک مرکزی………………………………………… 45

گفتار دوم: مصونیت بانکهای مرکزی در پرتو حقوق داخلی………………………………………… 47

مبحث اول: رابطه میان بانکهای مرکزی و دول متبوع……………………………………….. 47

مبحث دوم: بانک مرکزی اتحادیه اروپا………………………………………. 48

مبحث سوم: سیری در قانون مصونیت بانک مرکزی چین……………………………… 53

مبحث چهارم: بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا………………………………………. 57

بخش دوم: مصونیت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پرتو دعاوی میان ایران و ایالات متحده آمریکا

گفتار اول: اصول حاکم بر بانکداری مرکزی در ایران……………………………………….. 64

مبحث اول: ساختار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران…………………………….65

مبحث دوم: وظایف و اختیارات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران………………….. 67

گفتار دوم: استقلال بانک مرکزی ایران……………………………………….. 69

فصل دوم: نقض مصونیت بانک مرکزی ایران در لوای تحریم……………….. 72

گفتار اول: اعمال تحریم اقتصادی علیه بانک ها………………………….. 73

مبحث اول: تحریم اقتصادی از منظر حقوق بشر…………………………….. 74

مبحث دوم: تحریمهای بانکی با نگاهی ویژه به ایران…………………… 77

گفتار دوم: ایالات متحده آمریکا و نقض مصونیت بانک مرکزی ایران………………. 87

مبحث اول: بیانیه الجزایر و انسداد اموال بانک مرکزی ایران………………………. 87

مبحث دوم: اقدامات تقنینی و قضایی ایالات متحده آمریکا علیه بانک مرکزی ایران…………… 92

نتیجه‌گیری: ……………………………………….99

ضمایم……………………………………….. 102

فهرست منابع……………………………………….. 147

الف: منابع فارسی………………………………………… 147

ب:منابع انگلیسی………………………………………… 152

چکیده:

امروزه دکترین مصونیت محدود قضایی و اجرایی دولت‌های خارجی در برابر محاکم دیگر کشورها مورد پذیرش عموم جامعه بین‌الملل قرار گرفته و به یک قاعده عرفی مبدل شده است. در آغاز قرن بیستم با پررنگ‌تر شدن نقش دولت‌ها در امور اقتصادی و تجاری، برای برقراری توازن و برابری از یک سو و جلب حمایت از اشخاص حقیقی و حقوقی از سوی دیگر، از مصونیت مطلق خود در این خصوص چشم پوشیدند و بدین‌ترتیب سلب مصونیت از دولت‌ها و نهادهای تابع آن‌ها در صورت ورود به دنیای تجارت و انجام فعالیت‌های تجاری مورد وفاق عام قرار گرفت. در این بین یکی از مهم‌ترین نهادهایی که بواسطه فعالیت‌های تجاری مصونیتش نادیده گرفته شد بانک‌های مرکزی دول خارجی بود و برخلاف مقبولیت گسترده نقض مصونیت دولت‌ها در عرصه تجاری، نادیده انگاشتن مصونیت بانک‌های مرکزی که مهم‌ترین بازوی اقتصادی دولت‌ها محسوب می‌شدند همواره با چالش‌ هایی روبه‌رو بوده است. صرف‌نظر از مباحث تئوریک نقش و وظایف خطیر بانک‌های مرکزی اینک دکترین مصونیت محدود به این قبیل بانک‌ها و سایر نهادهای مالی دولت خارجی تسری یافته است. اما علاوه بر نقض مصونیت بانک‌های مرکزی بواسطه انجام اعمال تجاری، در چند دهه اخیر، دولت‌ها با توجه به پشتوانه ارزی و حجم بالای نقدینگی بانک‌های مرکزی، به بهانه‌های مختلفی مبادرت به توقیف اموال آن‌ها نمودند و نمونه بارز این امر ایالات متحده آمریکا می‌باشد. پژوهش حاضر از منابع حقوق بین‌الملل و آرای محاکم آمریکا بهره گرفته تا عملکرد این دولت را درباره رفتار با بانک مرکزی خارجی و بالاخص بانک مرکزی ایران مورد ارزیابی قرار دهد.با توجه به یافته‌های پژوهش می‌توان گفت اقدامات آمریکا خلاف اصول و قواعد حقوق بین‌الملل بوده و از مبنای حقوقی نیز برخوردار نمی‌باشد. از این رو توقیف اموال بانک مرکزی ایران اقدامی سیاسی در جهت مخالفت همه‌جانبه با کلیت نظام جمهوری اسلامی و تضعیف قدرت اقتصادی و محدودسازی تجارت ایران در بازارهای بین‌المللی بوده است.

مقدمه:

اصل تساوی حاکمیت و استقلال دولت‌ها که سرلوحه اصول منشور سازمان ملل متحد (بند یک ماده 2) قرار گرفته است، مبنای اصل مصونیت هر دولت در مقابل دادگاه‌های داخلی سایر دول بوده است. با این حال احترام متقابل به حاکمیت دولت‌ها، آن‌چنان که بایسته و شایسته است نتوانسته نظام حقوقی واحدی در سطح جهانی پدید آورد و به رغم تلاش‌های کمیسیون حقوق بین‌الملل سازمان ملل متحد و امضای کنوانسیون سال 2005 در مورد مصونیت قضایی دولت‌ها و اموال آن‌ها، نتوانسته به سند لازم‌الاتباع جهانی در این زمینه منتهی شود. رویه قضایی بین‌الملل هم کمتر فرصت یافته است فراتر از استنباط اصول و قواعد کلی (به ویژه رأی سال 2012 دیوان بین‌المللی دادگستری در دعوای آلمان علیه ایتالیا) حدود و ثغور اصل مصونیت دولت نزد دادگاه‌های خارجی را معین سازد. بر این اساس قانون‌گذار ملی در چارچوب منافع ملی خویش و البته بذل عنایت به تعهدات بین‌المللی موجود قلمرو مصونیت دولت‌های خارجی نزد دادگاه‌های خویش را معین سازد. این رویه‌های ملی (تقنینی – قضایی) در مجموع دولت‌های خارجی را در حیطه اعمال حاکمیتی مصون از تعقیب و عملیات اجرایی قلمداد کرده‌اند اما در قلمرو اعمال تصدی (تجاری) فاقد مصونیت دانسته‌اند. در این چارچوب دولت به عنوان نهاد حاکمه و شامل مؤسسات تابعه آن از جمله بانک‌های مرکزی نیز می‌باشد.

در حقیقت با پیشرفت روزافزون ارتباطات و مبادلات اقتصادی بین اشخاص حقیقی و حقوقی، همواره نیاز به وجود نهادی که بر کار سایر نهادهای مالی نظارت داشته باشد، احساس شده است. در هر کشور، در رأس این هرم نظارتی، بانک مرکزی قرار می گیرد.

بانک مرکزی نهادی است که عهده‌دار مسئولیت کنترل سیستم پولی کشور باشد. بانک مرکزی بر خلاف سایر بانک‌ها، اصولاً نهادی تجاری نیست و تعیین نرخ بهره، میزان پول در گردش، تورم و حتی بیکاری و توزیع درآمد را می‌تواند در زمره فعالیت‌های خود قرار دهد. در برخی از کشورها (مانند ایران) این بانک به عنوان بازوی پولی دولت عمل می‌کند، ولی در برخی دیگر از کشورها، این بانک به صورت کاملاً مستقل از دولت و سیاست‌های دوره‌ای دولت‌ها به اهداف کلان خود می‌پردازد. درجه‌ی استقلال بانک‌های مرکزی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

پیداست که این نهاد نظارتی، برای عملکرد بهتر خود نیاز به برخی امتیازات دارد. در روند کنونی تحولات جامعه‌ی بین‌الملل، یکی از مهم‌ترین این امتیازات، مصونیت محدود بانک‌های مرکزی است. قید محدود در این جا به این معناست که تا هنگامی‌که بانک‌های مرکزی به وظایف اصلی خود که در اقتصاد و بانکداری از آن به وظایف سنتی یاد می‌شود، _که مقصود همان بُعد نظارتی و کنترلی است عمل کنند و از حیطه‌ی معین خود تجاوز نکنند، در بُعد فرامرزی، هیچ شخص حقوق بین‌الملل حق ندارد این مصونیت را به هر بهانه‌ای از جمله نقض حقوق بشر، نقض قوانین و مقررات عهدنامه‌ای و … نادیده بگیرد و علیه آن اقداماتی را پیش‌بینی، قانون‌گذاری و اجرا کند؛ اما در فرضی که بانک مرکزی در حیطه‌ی اقدامات تجاری و نظامی وارد شود و به تعبیری از هدف اصلی و رسالت اصیل خود فاصله بگیرد، با رعایت برخی شرایط ممکن است این مصونیت نادیده گرفته شود.

ممکن است در بادی امر این نقض مصونیت در حیطه‌ی اقدامات تجاری و نظامی، چون سدی در مسیر اهداف بانک مرکزی و سیاست های کلان اقتصادی یک کشور به نظر آید، اما باید توجه داشت که تجار اعم از حقیقی و حقوقی هنگامی تمایل بیشتری به برقراری روابط پولی و مالی با کشور دیگر خواهند داشت که بانک مرکزی آن کشور از مصونیت مطلق برخوردار نباشد. لذا این عدم مصونیت تام در این جا نه تنها به نفع آن کشور خواهد بود، بلکه در توسعه‌ی روابط گوناگون اقتصادی میان اشخاص و تجار جامعه‌ی بین‌الملل نیز تأثیرات مثبت مستقیم و غیرمستقیم خواهد گذاشت.

با توجه به این که قاعده‌ی مصونیت محدود بانک‌های مرکزی تبدیل به یک قاعده‌ی لازم‌الرعایه در صحنه‌ی بین‌الملل شده و در واقع نوعی تعهد بین‌المللی محسوب می‌شود، نقض این تعهد موجب مسئولیت بین‌المللی خواهد شد. بحث مسئولیت بین‌المللی در این زمینه از زمانی مورد توجه دکترین قرار گرفت که در دهه‌های اخیر برخی دول، با نقض مصونیت بانک‌های مرکزی به ادعای انجام اعمال تجاری یا نظامی، با توجه به پشتوانه‌ی ارزی و حجم بالای نقدینگی بانک‌های مرکزی، به

بهانه‌های مختلفی مبادرت به توقیف اموال آن‌ها نمودند. نمونه بارز این امر دولت ایالات متحده‌ آمریکا می‌باشد.

هم‌چنین در سال‌های اخیر، شاهد اعمال تحریم بانک‌های مرکزی از سوی برخی از سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد هستیم. با توجه به این که بانک مرکزی، اهرم و سنگ بنای ثبات اقتصادی کشورها است، بررسی این مسئله اهمیت دو چندان می‌یابد. متأسفانه در سال‌های اخیر، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز دچار همین وضعیت شده است. تحریم بانک مرکزی ایران از سوی شورای امنیت و ایالات متحد آمریکا، فعالیت‌های بانکی ایران را گاه با اخلال مواجه کرده است. به عنوان مثال، دولت ایران برای انجام مبادلات ارزی خود، مجبور به تحمل هزینه‌های گزافی می‌شود و یا گاهی علی‌رغم تمایل ناشی از اجبار دولت ایران برای پرداخت‌های سنگین و تهیه ارز مورد نیاز کشور، سایر کشورهایی که تحت فشار ایالات متحده و شورای امنیت هستند، علاقه‌ای به همکاری با بانک مرکزی ایران نشان نمی‌دهند.

پرسش اصلی که امروزه در دکترین مورد مداقه قرار گرفته این است که آیا دولت‌ها به صورت یک‌جانبه می‌توانند تعهدات بین‌المللی خود را در این زمینه به بهانه‌های گوناگون نقض کنند؟ آیا دولت آمریکا با استناد به این استدلال که فعالیت‌های غیرقانونی ایران در زمینه‌های هسته‌ای و فن‌آوری های نوین گاه توسط بانک مرکزی مورد حمایت قرار می‌گیرد، می‌تواند مصونیت بانک مرکزی ایران را نادیده انگارد؟ نقض مصونیت بانک مرکزی ایران توسط دولت آمریکا یک اقدام حقوقی و مشروع است یا یک واکنش سیاسی و نامشروع؟ صرف‌نظر از قانونی یا غیرقانونی بودن این موضوع در عرصه‌ی حقوق بین‌الملل، در داخل خود آمریکا این موضوع وجهه‌ی قانونی دارد یا خیر؟ بررسی سؤالاتی از این دست که در این پایان‌نامه با تأکید بر توقیف اموال بانک مرکزی ایران توسط دولت آمریکا صورت می‌پذیرد، هرچند چالشی است بحث برانگیز و مورد مناقشه، با این حال ضرورت بررسی آن از منظر قواعد حقوق بین‌الملل روز به روز بیشتر می‌شود.

تعداد صفحه : 163

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق


لطفا از این پروژه در راستای تکمیل تحقیقات خود و در صورت کپی برداری با ذکر منبع استفاده نمایید.


دسته بندی: علوم انسانی » حقوق

تعداد مشاهده: 29 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: word

حجم فایل:5,590 کیلوبایت

 قیمت: 9,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل


برچسب ها: مصونیت بانک های مرکزی در حقوق بین الملل توقیف اموال بانک مرکزی ایران ایالات متحده آمریکاحقوق بین المللبانک های مرکزیدانلود رایگان پایان نامه ارشد حقوقدانلود پایان نامه حقوق خصوصیدانلود پایان نامه حقوق عمومیhair loss treatment tablets
چهارشنبه 25 مهر 1397 05:05 ق.ظ
Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just
wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it,
any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it's driving me crazy so any support is very much appreciated.
hair loss remedies for men
چهارشنبه 25 مهر 1397 12:00 ق.ظ
Awesome! Its genuinely awesome paragraph, I have got much clear idea on the topic of from this piece of writing.
pene tamano
دوشنبه 23 مهر 1397 06:45 ب.ظ
For hottest information you have to pay a visit internet
and on the web I found this web page as a finest web site
for hottest updates.
wirksame abnehmpillen
چهارشنبه 18 مهر 1397 03:24 ب.ظ
Howdy fantastic blog! Does running a blog such as this require a lot of work?
I have very little knowledge of computer programming however I had been hoping to start my own blog in the near future.
Anyways, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share.
I know this is off subject nevertheless I simply needed to ask.
Appreciate it!
glove
شنبه 3 شهریور 1397 08:53 ب.ظ
I am not positive where you're getting your information, however good topic.

I must spend some time learning much more or figuring out more.
Thanks for excellent information I used to be searching
for this information for my mission.
gaucho
جمعه 19 مرداد 1397 07:27 ب.ظ
Hello there! Quick question that's completely off
topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

My weblog looks weird when viewing from my iphone 4.
I'm trying to find a theme or plugin that might be able
to resolve this problem. If you have any suggestions, please share.
Thank you!
strauss
پنجشنبه 18 مرداد 1397 02:38 ق.ظ
I like reading a post that will make people think.
Also, thank you for allowing me to comment!
custom basement windows
سه شنبه 8 خرداد 1397 09:57 ب.ظ
Greetings! Very helpful advice in this particular article!
It's the little changes that produce the most important changes.
Many thanks for sharing!
Buy generic cialis
شنبه 18 فروردین 1397 02:36 ب.ظ

Truly tons of great data.
low cost cialis 20mg cialis en mexico precio where do you buy cialis cialis cost price cialis wal mart pharmacy cialis arginine interactio acheter cialis meilleur pri cialis coupon india cialis 100mg cost cialis 20 mg cost
jocuri cu mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 04:11 ب.ظ
سلام، من فکر می کنم که وب سایت شما ممکن است مسائل سازگاری مرورگر را داشته باشد.
وقتی نگاهی به وبلاگ شما در Safari می بینم، به نظر می رسد خوب است، اما هنگام باز کردن در اینترنت اکسپلورر، این است
برخی مسائل همپوشانی را دریافت کردم. من فقط می خواستم ارائه بدهم
شما با یک سر سریع! کنار آن، وبلاگ فوق العاده!
evil bane rise ravens hack
یکشنبه 6 اسفند 1396 12:45 ق.ظ
سلام! این اولین بازدید من به وبلاگ شماست! ما یک گروه از داوطلبان هستیم و یک پروژه جدید را در یک جامعه در همان طاقچه آغاز می کنیم.

وبلاگ شما به ما اطلاعات مفیدی برای کار کردن داده است. شما انجام داده اید
کار خارق العاده!
How do I stretch my Achilles tendon?
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:59 ق.ظ
Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how
could i subscribe for a weblog website? The account aided
me a applicable deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast offered vivid clear concept
What do you do for a strained Achilles tendon?
شنبه 14 مرداد 1396 11:43 ب.ظ
Hey there! I've been reading your site for some
time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas!
Just wanted to say keep up the great work!
diedretreadway.jimdo.com
شنبه 7 مرداد 1396 12:50 ب.ظ
Hello, I enjoy reading all of your post.
I wanted to write a little comment to support you.
BHW
شنبه 2 اردیبهشت 1396 06:47 ق.ظ
Aw, this was an extremely good post. Spending some time and
actual effort to generate a good article… but what
can I say… I put things off a whole lot and never seem to get nearly anything done.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمونه سوالات ارشد زمین شناسی-زیست محیطی3 سه شنبه 22 تیر 1395
بررسی اثر پودر رزماری و ویتامین E بر عملکرد و فراسنجه‌ های خونی سیستم ایمنی جوجه‌ های گوشتی سه شنبه 22 تیر 1395
بررسی اثر آنتی اکسیدانی عصاره پوست خرمالو در پایدارسازی روغن آفتابگردان سه شنبه 22 تیر 1395
پایان نامه رشته الکترونیک - بررسـی بمب های الکتـرومغنـاطیسی سه شنبه 22 تیر 1395
بررسی اثر آنتی اکسیدانی عصاره پوست خرمالو در پایدارسازی روغن آفتابگردان دوشنبه 21 تیر 1395
مسئولیت مدنی و انتظامی باشگاه­ ها و مؤسسات ورزشی در حقوق ایران و اروپا دوشنبه 21 تیر 1395
مصونیت بانک های مرکزی در حقوق بین الملل با تاکید بر توقیف اموال بانک مرکزی ایران توسط ایالات متحده دوشنبه 21 تیر 1395
دانلود پروپوزال ارشد مدیریت دولتی - بررسی ارتباط قیمت معاملاتی و بازده سهام در شركت های بورس اوراق دوشنبه 21 تیر 1395
نمونه پروپوزال آماده ارشد رشته مدیریت بازرگانی، دولتی و مالی دوشنبه 21 تیر 1395
پایان نامه بررسی سبک های فرزند پروری و ارتباط آن با مشکلات رفتاری کودکان یکشنبه 20 تیر 1395
پایان نامه بررسی وضعیت فروش محصولات چرمی‌سبک (داخلی – خارجی) یکشنبه 20 تیر 1395
بررسی وضعیت فعلی مدیریت بازار فیروزه صادراتی استان خراسان و ارائه راهکارههای مناسب جهت افزایش صادرات یکشنبه 20 تیر 1395
پایان نامه بررسی عملكرد سایت بازار بیز BazaarBiz در جذب مشتریان یکشنبه 20 تیر 1395
پاورپوینت پل های قوسی فلزی یکشنبه 20 تیر 1395
پروپوزال ارشد رشته کشاورزی زراعت - بررسی گیاه پالایی فلز مس توسط گیاه ذرت یکشنبه 20 تیر 1395
لیست آخرین پستها